Seyit Taha BAYDAR

1987 Eskişehir’de doğdu.

2005 Yunus Emre Anadolu Meslek Lisesi, Otomasyon Bölümü’nden mezun oldu.

2005-2009 Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nden mezun oldu.

Stajını Paşabahçe Denizli Cam Fabrikası ve Yakamoz Cam ‘da tamamladı.

 

2009-2011 Mezuniyetin sonrasında başarılı staj dönemiyle birlikte Yakamoz Cam’da Tasarımcı olarak 2011 yılına kadar 1,5 yıl çalıştı. Cam objeler, kullanım eşyaları, dekoratif ve mimari alanda birçok tasarım gerçekleştirdi.

2009 Aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümünde Yüksek Lisansa başladı.

2010 Cam Ocağı Vakfından burslu eğitim kazandı.

2011-2015 Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Sıcak Cam Atölyesinde, kurulumundan itibaren Cam Sanatçısı olarak devam etti.

Bu süre boyunca 4 kez Uluslararası Festival düzenlenmesinde aktif rol oynayarak, dünyanın en deneyimli cam sanatçılarıyla birlikte çalışma fırsatı buldu (Martin Janecky, Jiri Suhajek, Daniel White, Paul de Somma, Pino Cherchi, Jason Christian, Rob Stern, Ed Van Dijk, Jeff Ballard…). Atölyenin tasarımı, kurulumu, aktif hale getirilmesi, yönetimi, uygulamalı çalışanı, bakım ve kontrolü, etkinlik düzenleme, takip ve üretim planlamanın yanı sıra, gösteriler düzenlenmesinde de aktif rol oynadı.

 

2012 İtalya’nın Murano adasında yer alan cam okulu Abate Zanetti’de kısa süreli eğitim aldı. Bu süre boyunca dünyaca ünlü bu cam adasını gözlemleme fırsatı buldu.

2015 Türk Cam Sanatçılarından Gülin Algül ile birlikte, Cam Ocağı Artist in Residence programında yer aldı.

Alanında karma ulusal ve uluslararası birçok sergide yer aldı. İlk kişisel sergisini 2015 Ocak ayında “Gibi” adlı sergi ile, Ankara’da Galeri Soyut’ta gerçekleştirdi.

 

2018 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bölüm dahilinde verdiği dersler; Seramik Cam Tasarımı, Seramik Cam Tasarımına Giriş, Cam Heykel, Cam Boncuk Yapımı, Açık Alevde Şekillendirme, Cam Atölye Uygulamaları, Soğuk Cam Şekillendirme, Mezuniyet Proje, Sıcak Cam Üfleme, Cam Füzyon Teknikleri

Kişisel Sergiler:

2018 ‘’Benzer’’ Galeri Soyut / B Salonu – Ankara.

2015 ‘’Gibi’’ Galeri Soyut / A Salonu – Ankara.