Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını A.B.D. – University of North Texas, Metal Sanatları bölümünde tamamlayan Umut Demirgüç Thurman, yapıtlarında değerli metaller, mine (emay), Thurmanite® gibi değişik malzemeleri birada kullanıyor.

A.B.D. ve Türkiye’de pek çok kişisel sergiler açmış ve grup sergilere katılmıştır. Osmanlı tekstil sanatında kullanılan motifler, geometrik şekiller, doğadaki renk ve dokular gibi pek çok konu onun için esin kaynağıdır. Yapıtlarının her biri tek ve kendisi tarafından tamamen elde üretilmektedir.
2006 yılından beri Cam Ocağı Vakfında mine (emay) dersleri vermektedir. 2009 yılında aynı vakıfta metal bölümünün kurulmasını sağlamış ve mine derslerinin yanı sıra, metal teknikleri dersleri de vermeye başlamıştır.

2009 yılından itibaren, ProDS çatısı altında, kişisel farkındalık seminerlerini sanatla ve yaratıcılıkla birleştiren projelerde işbirliği yapmakta ve eğitmen olarak görev almaktadır. 2010 yılında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde takı tasarım dersleri vermiştir. 2012 yılında James Thurman ile UJ Design Studios‘u kurarak, çalışmalarını Istanbul ve Teksas arasında sürdürmeye başlamıştır. Ayrıca Nur Balkır, Ayşegül Türemen ve James Thurman ile kurdukları Collaborate4 adlı grupla çeşitli sergiler ve ortak işler üretmektedir. 2014 yılından beri University of North Texas’ta tasarım ve metal teknikleri dersleri vermektedir.