Güney Afrikalı sanatçı Van Wyk 1996 yılında Tshwane Universitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde  CONSOL Glass House'u kurmuştur. 2018 yılındaki emekliliğine kadar Cam ve Seramik bölüm başkanlığını sürdürmüştür.

Van Wyk, kendi GFA Cam Atölyesinde camla mimari ürün tasarlama ve üretme işine yoğunlaşmıştır. GFA 2019 yılında 20. yılını kutlayacak!

Van Wyk Tshwane University of Technology'de Cam ve Seramik eğitimi aldı. Technikon Witwatersrand, University of Natal ve  Technikon Pretoria gibi üniversitelerde eğitim verdi.  2018  yılında misafir sanatçı olarak Amsterdam'daki The Gerrit Rietveld Academisinde  seminer düzenledi.

Sanatçının bir çok basılı yayını da vardır:

The Ceramic Art of Robert Hodgins (Bell Roberts; 2008) and Technical Issues on Glass manufacture in India in: Science, Craft and Knowledge: Understanding of Science among artisans in India and South Africa- a cross cultural endeavour (Protea; 2002)

Van Wyk, sanatsal eserlernde  fırın şekillendirme tekniklerini kullanarak camı bir tuval gibi kullanmayı tercih eder. Genellikle sergilenen eserlerinde cam ile birlikte farklı malzemeleri de kullanmayı tercih eder. Dış mekanlar için tasarladığı mimari ürünleri için ise cam üfleme tekniklerini de kullanmaktadır.