Chris Taylor, Tahran’da doğdu ve 20 yaşına kadar Arjantina, Madrid, Filipinler, Umman, Meksika, Belçika, Fil dişi sahilleri ve Honduras'ta yaşamıştır. Eserleri bu deneyiminden yola çıkmaktadır ve şöyle tanımlanabilir Büyük bir kitleye ulaşıp sadece sanat okulları ve oluşumları arasında sıkışıp kalmayan bir sosyal deneyim ve kritik bir yöntem bulma çabası…  Fikir ve politik görüşünü yayma metodu.

Taylor’ın bu yolda deneyimlerinden biri, baş aşağıya tavandan asılı iken, 500 yıldır kaybolmuş bir teknik ile 16. Yüzyıl  Venedik kadehi üreterek ve bu eserini orjinalinin yanında New Yokr Metropolitan Müzesinde sergilemiştir.  Kongre, gelenek ve tarihin ürünü olan bir ürünün ve süreç içinde ortaya çıkan basitleşmesin dem vuruyor.

Kazandığı önemli ödül ve burslar; the National Endowment of the Arts, The Louis Comfort Tiffany Vakfı , The Rhode Island State Council on the Arts, The New York Foundation on the Arts and RISD.

Misafir sanatçı olarak ağırlandığı yerler; the Glasmuseum in Ebeltoft, Danimarka; The Tacoma Museum of Glass, Tacoma, WA; Kitengela Glass, Nairobi, Kenya; Shandong University of Arts and Design in Jinan City, China; Nagoya University of Art in Nagoya, Japan; and The Massachusetts Institute of Technology in Cambridge, MA.

Kar amacı gütmeyen galerilerde eserleri sergilenmiştir ArtSpace in New Haven, CT; Artists Space, New York, NY; Exit Art, New York, NY; and Real Art Ways, Hartford, CT.

Sanatçı ve Eserleri