Boncuk Atölyesine Hoşgeldiniz!

Alevle şekillendirme atölyemizde aynı anda 10 katılımcı çalışma yapabiliyor.

Kullanılan aletin adı şalümo. Oksijen ve gaz ile çalışıyor. Yaklaşık ısı derecesi 1250 °C. Bu teknikte çalışmak için özel olarak yapılmış bir gözlük kullanılıyor. Bu gözlük didmiyum cam dediğimiz özel bir cama sahip. Şalümodan çıkan aleve gözlüksüz bakanlar turuncu bir alev görür. Bu gözlük o turuncu rengi filtreler.
(Uzun süreli sürekli turuncu aleve bakmak gözümüze zarar verir.)

Boncuk yapımında renkli cam çubuklar kullanılıyor.

Fırınlarda eriyen camdan çubuklar çekiliyor ve bu çubuklar boncuk yapımında kullanılıyor. Şalümoda eritilen cam çelik tele sarılıyor. Bu çelik tellerin ucunda beyaz bir kısım oluyor. Bu beyazlığı sağlayan ayırıcı. Ayırıcının özelliği camın tele yapışmasını önlüyor ve boncuk soğuduktan sonra telden kolayca çıkarabilmemizi sağlıyor.

Boncuğun işlemi bitince dışarıda fazla bekletilmiyor çünkü boncuk çok sıcak ve dışarısı da soğuk olduğu için ısı farkından boncuk çatlayabilir. Bunun için mantar tozunun içine batırılıyor. Bu özel bir malzeme, boncuğun kontrollü olarak ağır ağır soğumasını sağlıyor. 40 dakika kadar boncuk bunun içinde kalıyor, soğuduktan sonra pense yardımı ile boncuk sarıldığı telden çıkartılıyor.